OTIS-company-Pic_1

Компанія Otis: ліфти, які зробили майбутнє Leave a comment

Ліфтами та іншими підйомними механізмами щодня користуються мільйони пасажирів. Але далеко не всі з них знають, що своєю безпекою та комфортом вони завдячують американському винахідникові Еліші Грейвзу Отісу. Саме він зробив перший крок до створення сучасних ліфтів, винайшовши систему затримки кабіни у шахті при обриванні канатів. Завдяки талановитому інженеру компанія «ОТІС» стала уособленням інновацій та безпеки.

Історія компанії «Отіс»: як все починалося

Людство на всіх етапах свого розвитку намагалося зробити процес підйому вантажів та людей більш простим та безпечним. Ліфт пройшов шлях від звичайного кошика на мотузці до сучасних високошвидкісних підйомників.

Талановитий винахідник народився в 1811 році в родині фермера, штат Вермонт, США. Він не проявляв жодного інтересу до сімейної справи, але дуже цікавився механізмами. Елайша проводив багато часу в кузні, допомагав ковалеві виготовляти різни вироби. У 18 років він залишив батьківський дім, а наступні 20 років намагався започаткувати власний бізнес.

У 1852 році Е. Отіс разом з родиною оселився в місті Йонкерс неподалік від Нью-Йорка. Влаштувавшись працювати на фабрику, він отримав завдання сконструювати та встановити в новій будівлі підйомний механізм. До цього часу ліфти вже були досить швидкими та показували непогані характеристики з вантажопідйомності, але їх безпеки не гарантував ніхто. Еліші Отісу ж вдалося створити механізм, завдяки якому цей серйозний недолік було подолано.

Спосіб запобігання падінню кабіни у шахті при пошкодженні тросів був геніальним та водночас  простим. Е. Отіс запропонував кріпити троси не безпосередньо до кабіни ліфта, а до ресори на даху. Її довжина у звичайному вигляді більша, ніж відстань між вертикальними зубчастими направляючими, між якими рухалась кабіна ліфта. Під її вагою ресора прогиналася, вільно проходила між рейками, минаючи зубці. А при обриві канатів вона розгиналася та чіплялася за виступи. Ліфт буквально зависав у шахті, тримаючись на металевих пластинах ресори.

Пізніше Е. Отіс свій механізм удосконалював ще, але принцип залишився незмінним. Восени 1853 року було продано два екземпляри винаходу. Саме з цього періоду й починається історія компанії «Отіс», ліфти якої стали відомими на весь світ.

Еліша Отіс був не лише талановитим винахідником, а й неабияким маркетологом. Аби пожвавити попит на свою продукцію, він почав показувати видовищне шоу. В одному з виставкових залів Нью-Йорка було споруджено дві опори висотою по 12 м, між якими за допомогою парової машини піднімали платформу з вантажем. Сам винахідних також перебував на платформі. Коли кабіна імпровізованого ліфта досягала верхньої точки, помічник перерізав канат. Платформа починала падати, але одразу спрацьовувала автоматика та зупиняла падіння. За цим почався період розквіту компанії Otis.

OTIS-company-Pic_3

Ліфтова компанія «ОТІС»: вражаючі проєкти

Суть сучасної урбанізації полягає в тому, що міста розростаються не лише за своєю площею, а й спрямовуються вгору. Багато в чому це відбувається завдяки американській компанії «Отіс». Від дня заснування і до сьогодні можна назвати такі найбільш значущі віхи в історії розвитку Otis:

  • До 1857 року компанія продавала лише вантажні ліфти. Перший пасажирський підйомник було встановлено в універмазі на Бродвеї.
  • Перший гвинтовий ліфт почав свою роботу в 1859 році. Він представляв собою величезний металічний гвинт, по якому кабіна вгору та вниз рухалася на зразок гайки. Система не зарекомендувала себе як дієва, тому було побудовано всього лише два таких підйомники.
  • Після початку громадянської війни у США в 1861 році від дифтерії помер Еліша Отіс. Його сини, отримавши у спадок підприємство у занепаді та борги, вклали власні кошти у розвиток компанії, перейменувавши її в N.P. Otis.
  • У 1867 році було завершено будівництво нової фабрики в Йонкерсі та запатентовано цілий ряд удосконалень ліфтового механізму.
  • Освоєння зарубіжних ринків почалося в 1873 році, але було відтерміновано через економічну кризу. Утім, вже перші представництва Otis у Лондоні та Парижі відкрилися в 1884 році. Через три роки компанія отримала замовлення на встановлення ліфтів у Ейфелевій вежі, яка тоді якраз зводилася.
  • У 1898 році компанію було перейменовано в Otis Elevator Company, а її управлінням займався талановитий менеджер Вільям Болдуін. Під його керівництвом відбулося активне поглинання конкурентів та реорганізація підприємства.

OTIS-company-Pic_2

  • 1903 рік ознаменувався випуском принципово нової, покращеної моделі електричного ліфта (порівняно з паровим), після чого американські мегаполіси, які й так помітно «підросли» з часів Еліші Отіса, ще швидше пішли вгору.
  • Перший у світі ескалатор компанія «Отіс» представила в Парижі на Всесвітній виставці в 1900 році. Він був створений і названий Чарльзом Зеєбергенром (анг. Elevator — «ліфт» і лат.  Scala — «сходинки». Ескалатори стали другим основним видом продукції компанії OTIS.
  • У перші десятиліття ХХ століття було відкрито перший закордонний завод у Франції, представництво у Москві та Санкт-Петербурзі (після революції майно компанії було націоналізовано). Під час Великої депресії з метою виживання було прийнято рішення про зосередження на обслуговуванні тих ліфтів, які вже були в експлуатації.
  • Під час Другої світової війни компанія отримала великі замовлення від військового відомства на постачання гідравлічних платформ для піднімання літаків на авіаносцях.
  • До 1970 року структура Otis включала 34 компанії за межами США, офіси в 300 містах різних країн.
  • У 1976 році компанія увійшла до складу групи  United Technologies, що стало взаємовигідним кроком. Завдяки цьому Otis Elevator Company отримала у своє розпорядження технології аерокосмічних підрозділів та запровадила системи керування ліфтами на мікропроцесорах. Пізніше було розпочато випуск траволаторів (горизонтальних рухомих доріжок) та поїздів Shuttle.
  • У квітні 2020 компанія ОТІС вийшла зі складу United Technologies, яка, в свою чергу, теж змінилася та стала Raytheon Technologies

На сьогодні Otis Elevator Company продає 110 тис. одиниць ліфтів та іншого підйомного обладнання щорічно. На світовому ринку частка продукції ОТІС складає близько 27%. Компанія зробила вагомий внесок у покращення культових архітектурних проектів світу. Окрім Ейфелевої вежі, ліфти Otis забезпечують транспортування пасажирів та вантажів у багатьох хмарочосах, включаючи Емпайр Стейт білдінг, Башти Петронас, Сі-Ен Тауер тощо.

OTIS-company-Pic_4

Плани та перспективи Otis Elevator Company

Говорячи про компанію «Отіс Ліфт», не можна не захоплюватися амбітними планами виробника на майбутнє. Галузь ліфтобудування входить у фазу грандіозних перетворень. «Розумний ліфт» — це технологія, яка вже починає запроваджуватися. Завдяки їй дані з обладнання ліфта передаються обслуговуючому персоналу в режимі реального часу, що дозволяє швидко реагувати на неполадки.

Також на черзі технологія розпізнавання облич у ліфтах, яка зможе самостійно визначати поверх призначення або стан людини, викликаючи допомогу під час руху ліфта. І, звичайно ж, пріоритетами Otis Elevator Company, як завжди, залишаються безпека та комфорт пасажирів. Можливо, Еліша Грейвс Отіс, чия компанія розпочала своє існування на базі збанкрутілого підприємства, мріяв саме про такі висоти та досягнення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *