Самый-высокий-небоскреб-Бурж-Халифа_preview

Ліфти у найвищому хмарочосі

Любите гарні краєвиди та простір? Тоді маєте обов’язково побувати в Арабських Еміратах і побачити цю визначну будівлю на власні очі. Найвища будівля у світі, Бурдж Халіфа піднімається майже на кілометр в пустельне небо. У своєму дизайні це чудо сучасної інженерії також вшановує давню ісламську архітектуру, як Велика мечеть Самарри.

Самый-высокий-небоскреб-Бурж-Халифа

Пропонуємо ознайомитися приголомшливим хмарочосом Бурдж Халіф, що знаходиться у місті Дубаї. Мовою цифр про вражаючу будівлю:

  • 65 ліфтів OTIS;
  • 8 ескалаторів;
  • 828 метрів – його висота;
  • 163 поверхи;
  • 344 тисяч метрів2 – загальна площа усіх приміщень.

Деякі джерела розходяться у кількості ліфтів, встановлених у цій споруді. Так, сторінка на офіційному сайті будівлі, повідомляє, що в всього в Burj Khalifa було встановлено 57 ліфтів. Авторитетний світовий форум з питань будівництва skyscrapercenter.com на сторінці, присвяченій хмарочосу, говорить, що будівля має 58 ліфтів. Водночас, офіційний сайт виробника ліфтів ОТІС говорить про 65 змонтованих ліфтів. Скільки ж їх насправді? Мабуть, відповідь на це питання мають тільки працівники самої споруди.

Лифтовой-холл-Бурж-Халифа

В Бурдж Халіфа одночасно може знаходитися велика кількість людей. Потік відвідувачів нескінченний: постійно відбувається рух в будівлі, створюючи величезне навантаження на ліфти. Неприпустимо, щоб в найвищому сучасному хмарочосі виникли незручності для гостей чи власників квартир.

Для того, щоб впоратися з цим гігантським потоком було передбачено пасажирські ліфти, що рухаються зі швидкістю 10 м/с. При цьому тільки службовий ліфт підіймається з першого поверху на останній. Мешканцям та гостям верхніх поверхів хмарочоса доводиться робити пересадки. Найбільший з ліфтів вміщує до 60 пасажирів.

Швидкість ліфтів

Дубайський Бурдж Халіфа має треті за швидкістю ліфти у світі. Найшвидші ліфти у світі, виготовлені японською корпорацією Toshiba, були встановлені в тайваньському Тайбеї 101. Підйомник Mitsubishi в японській вежі Йокогама Орієнтир другі за швидкістю ліфти, в той час як обладнання ОТІС у 828-метровому Бурдж Халіфі розділяють третє місце з трьома іншими будівлями.

Однак, Бурдж Халіфа має відмінність у тому, що пропонує відвідувачам найшвидші у світі двоповерхові ліфти: пасажири двоповерхових ліфтів зможуть проїхати найдовшу відстань, яка зараз можлива в ліфті, виходячи після проїзду 504 метрів на найвищій у світі зупинці на висоті 638 м.

Максимальна швидкість руху ліфтів Бурдж Халіфа – 36 км/год, або 600 м/хв, або 10 м/с. Інженери, які працювали над дизайном, спочатку задумалися про встановлення триповерхових ліфтів, які були б першими у світі. Двоповерхові ліфти, які встановлені замість цього, мають місткість від 12 до 14 осіб на кабіну.

Вид-из-кабины-лифта-Бурж-Халифа

Неймовірні факти

Деякі з нижченаведених фактів стали можливими тільки завдяки таким же неймовірним ліфтам. Деякі факти не пов’язані безпосередньо з ліфтами, але від цього вони не стали для нас менш захопливими.

  1. Ви можете насолодитися заходом сонця двічі. Хмарочос настільки високий, що із Бурдж Халіфи люди можуть побачити захід сонця двічі за один вечір – спочатку з нижніх поверхів, а потім з серії оглядових майданчиків на 124-му, 125-му та 148-му поверхах.
  2. Ліфти, що дуже багато подорожують. У 2015 році два двоповерхові ліфти до оглядових майданчиків на поверхах 124 та 125 досягли вражаючої віхи. Сумарно, від дати відкриття будівлі у 2010 році, загалом вони проїхали 384 тис. кілометрів – що дорівнює відстані між Землею та Місяцем.

Лифтовой-холл_2-Бурж-Халифа

  1. Ліфти для надзвичайних ситуацій. Otis запрограмував певні ліфти для контрольованої евакуації в надзвичайних ситуаціях. Це перший раз в історії, коли подібна система встановлення у мегависокій будівлі.
  2. Сходи до раю. Ви можете сходити по сходах, якщо хочете. Перш ніж досягти 160-го поверху, ви зробите 2990 кроків.
  3. Найвища шахта ліфта. Серед численних рекордів, Бурдж Халіфа містить найвищу шахту ліфта у світі, що охоплює 140 поверхів і використовуваний службовим ліфтом.
  4. Приборкання вітру. Щоб зневілювати руйнівну силу повітряного потоку, архітектори створили ряд перешкод на кожному з трьох крил вежі. Конічна неправильна форма мінімізує сили вітру і зменшує бічний рух вежі. У своїй найвищій точці вежа коливається на 1,5 метра в бік.
  5. Екзотична краса. Щоб створити вежу трійчастої форми, архітектор проекту Адріан Сміт черпав натхнення Hymenocallis (павукової лілії), тропічної квітки, вирощеної в пустельному кліматі за свою екзотичну красу. Мотив зустрічається у всьому інтер’єрі будівлі. Чи є схожість?

Hymenocallis-(пауковая-лилия)

  1. Кожен знайде тут щось для себе. Башта дуже універсальна. Вона призначена для змішаного використання і включає майже 172 тис. квадратних метрів житлової площі, ще майже 28 тис. м² офісів, багато місця для розкішних готелів, прекрасних ресторанів та чотирьох басейнів. Все тільки найвищого ґатунку.

Отель-Армани-в-Бурж-Халифа

  1. Миття вікон. Вежа має понад 24 000 вікон – а це 120 тисяч квадратних метрів скла. Щоб зберегти його в чистоті, 36 безстрашних людей, використовуючи старомодні чистячі засоби та мильну воду, за допомогою 13-тонних високотехнологічних машин, працюють із зовнішньої частини будівлі.

Безпека

Рятувати людей непроста задача навіть з 9-ти поверхівки. А що казати, якщо треба визволити людей зі 150-го поверху? В питаннях безпеки людей така інноваційна будівля мала отримати відповідні рішення. І вони, звичайно, в неї є.

Ліфти Бурдж Халіфа абсолютно безпечні. У разі надзвичайної ситуації (ліфт перевищує встановлений ліміт швидкості) спеціальні аварійні гальма ліфта зупинять ліфтову кабіну, що йде вниз, практично моментально — не більше 2-х секунд. Більш того, Бурдж Халіфа став першим хмарочосом, в якому ряд ліфтів запрограмований на виконання автоматизованої евакуації.

Внутри-кабины-одного-из-лифтов-Бурж-Халифа

Пожежна безпека і швидкість евакуації були пріоритетними напрямками в проекті Бурдж Халіфа. Евакуювати людей з хмарочоса – завдання надзвичайно складне. Чим вища будівля, тим більшій кількості людей необхідно виконати довший шлях, перш ніж вони будуть в безпеці.

Бурдж Халіфа вогнестійкий, оскільки має залізобетонний кістяк. Але як люди виберуться з хмарочоса в разі небезпеки? В безпечних зонах люди можуть ховатися до тих пір, поки аварійні служби не візьмуть ситуацію під контроль або не підійде їхня черга для евакуації. Безпечні зони розташовані із розрахунку приблизно одна зона на кожні 30 поверхів, що робить їх відносно легкодоступними.

Пожежний ліфт спроектований на переміщення 50-60 осіб (вантажопідйомність 5,5 т). Це найвищий ліфт у світі серед всіх категорій, на відміну від всіх інших ліфтів хмарочоса він охоплює всі поверхи будівлі.

Внутри-кабины-одного-из-лифтов-Бурж-Халифа_фото-2

Світові рекорди

Офіційний сайт хмарочосу Бурдж Халіфа повідомляє, що будівля також має у своєму активі кілька неперевершених світових рекордів, наприклад:

  • ліфт з найдовшою дистанцією у світі;
  • найвищій службовий ліфт у світі (пожежний);
  • найвища установка скляного фасаду;
  • найвищий поверх у світі;
  • найвища оглядовий майданчик на відкритому повітрі у світі.

Сучасні хмарочоси по праву можна назвати винаходами інженерів. Такі конструкції викликають захоплення, радують око, але точно байдужими вас вони не залишать.